بررسی فنی خودروهامقاله ها

کامیون چاپار چیست؟

کامیون-چاپار
بازدیدها

مشخصات فنی

موتور کامیون چاپار نمونه OM457 LA مرسدس بنز است که با ۶ سیلندر خطی و ۱۲ لیتر حجم قدرتی برابر ۳۵۴ اسب بخار تولید می‌کند. گیربکس استفاده‌شده در این کامیون مدل G240-16 دستی بنز است که با ۱۶ دنده جلو عرضه می‌شود. اکسل و جعبه‌فرمان استفاده‌شده در این کامیون همگی از مدل‌های بنز هستند. علاوه بر این‌ها این کامیون از ترمز کاسه‌ای، ضد قفل ترمز، چرخ‌های ۲۲٫۵ تیوبلس و تعلیق برگی استفاده می‌کند. اتاق این کامیون هم از کامیون‌های بنز اکسور و اکتروس وام الگوبرداری شده است که البته در آن تغییراتی ایجادشده است و جعبه‌های بغل نیز حذف‌شده است.

طراحی ۳ محور این کامیون شامل موتور، گیربکس و محورهای آن از مرسدس بنز آلمان گرفته‌شده و بدنه، داشبورد و دیگر متعلقات آن توسط شرکت حدید مبتکران طراحی و تولیدشده است.

وزن ناخالص این کامیون ۳۳ تن اعلام‌شده است و امکاناتی مانند اتاق‌خواب، تهویه مطبوع، نمایشگر دیجیتال و بالابر هیدرولیکی دارد.

نکات قابل‌توجهی که در طراحی این خودرو استفاده‌شده است، می‌توان به بهره‌گیری از قطعات مشابه مرسدس بنز آکتروس (به روش مهندسی معکوس) در بدنه این خودرو اشاره کرد که به‌نوعی این کامیون را شبیه آکتروس ایرانی کرده است.

شرکت سازنده

در سال ۱۳۶۵ شرکت حدید مبتکران با ۱۰ نفر نیروی انسانی تأسیس شد و فعالیتش را با ساخت و طراحی قالب‌های صنعتی شروع کرد. در سال ۱۳۷۲ این شرکت درزمینهٔ ساخت قطعات خودرو شروع به فعالیت کرد و شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو از مشتریان آن بودند. در حال حاضر نیز این شرکت با دو خودروساز بزرگ در تعامل است و تقریباً نصف صندلی‌های ماشین‌های ایران‌خودرو و سایپا را تولید می‌کند.

خط‌مشی و سیاست‌های این شرکت به شرح زیر است:

 • بالا بردن سطح کیفیت و دستیابی به کمترین ضایعات
 • آموزش و افزایش سطح دانش کارکنان
 • ارائه محصولات و اجناس جدید
 • افزایش سطح رضایت‌مندی کارکنان
 • استفاده کردن از پیشنهاد‌های کارمندان برای پیشرفت روزافزون

خدمات شرکت حدید مبتکران

 • خدمات مهندسی: طراحی و بهینه‌سازی تمامی فرآیندهای تولید
 • خدمات آزمایشگاهی: آزمایش استحکام و مقاومت نقاط اتصال کمربند خودرو
 • مشاوره سیستم‌های مدیریت کیفیت: ارائه مشاوره درزمینهٔ سیستم‌های کیفی

کامیون چاپار

زمان ورود کامیون چاپار به بازار

به گفته یکی از مسئولان شرکت تولیدکننده، اولین نمونه تولیدشده کامیون چاپار هم‌اکنون در جاده‌های کشور در حال تردد است تا بتواند آزمایش‌های استانداردهای ۸۵ گانه را با موفقیت پشت سر بگذراند و پس‌ازاین نوبت به عرضه و شماره‌گذاری می‌رسد و درنهایت روانه بازار می‌شود.

شرایط و ضوابط خرید

 • قیمت و نحوه پرداخت: قیمت این کامیون قطعی است و در هنگام تحویل، باقی‌مانده مبلغ خودرو با کسر سود مشارکت (در صورت تعلق) و مبلغ تسهیلات (در صورت دریافت) محاسبه و از طریق دعوت‌نامه به خریدار اعلام می‌گردد و پس‌ازآن متقاضی دو هفته فرصت دارد تا باقیمانده مبلغ خودرو را بپردازد.
 • سود مشارکت در تولید: مبالغ پرداختی سود مشارکت در تولید طبق مصوبات اعلام‌شده تا زمان صدور دعوت‌نامه اختصاص می‌یابد.
 • تسهیلات: بر اساس قوانین و مقررات اقساط ۲۴ ماهه و نرخ سالیانه ۲۵ درصد برای تحویل خودرو است و در صورت عدم تمایل متقاضی برای دریافت تسهیلات، باید در هنگام تحویل خودرو قیمت را به‌صورت نقدی تسویه کند.
 • سود انصراف: در صورت انصراف از خرید، طبق مقادیر اعلامی (در صورت گذشت یک ماه پس از ثبت‌نام) تا تاریخ انصراف (حداکثر تا تاریخ صدور دعوت‌نامه) تعلق می‌گیرد.

خریدار می‌تواند نسبت به واریز مبالغی که بیشتر از مبالغ تعیین‌شده است، برای پیش‌پرداخت اقدام کند و از زمان تاریخ واریز آن، سود مشارکت مطابق شرایط ذکرشده بهره‌مند شود و تا یک‌بار می‌تواند نام را بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای تا قبل از تسویه‌حساب مالی تغییر دهد.

درصورتی‌که موعد تحویل خودرو به تأخیر افتاد، جریمه به میزان سالیانه ۱۴ درصد نسبت به مبلغ واریزشده محاسبه و به خریدار پرداخت می‌شود. (توجه به این نکته ضروری است که از تاریخ محاسبه جریمه تأخیر، فرآیند محاسبه سود مشارکت متوقف خواهد شد.)

دیدگاهتان را بنویسید

×