مقایسه ماشین آلات سنگین

مقایسه بیل های هیدرولیکی سنگین R1200-9 هیوندای با PC1250-8 کوماتسو

خرید و فروش ماشین سنگین
بازدیدها

مقایسه ماشین آلات مختلف که حداقل در یک مشخصه نزدیک به یکدیگر باشند میتواند برای خریداران شرایط تصمیم گیری بهتری را ایجاد کند. در خلال مقایسه مشخصات مختلف دستگاه ها، شناخت بهتری از طرف های مقایسه بدست می آید، این شناخت میتواند طیف گسترده ای از مشخصات فنی و عملکردی تا ویژگی های بازدهی دستگاه را شامل شود. اطلاعات و دیدگاه های حاصل از این گونه مقایسه ها علاوه بر جذابیت برای علاقمندان، میتواندبه تصمیم سازی برای مسئولین اجرایی عملیات و مدیران مرتبط با حوزه تامین ماشین آلات کمک نماید.
در این مقاله قصد داریم دو دستگاه سنگین معدنی به روز را در کفه ترازو قرار دهیم. بیل-شاول های کلاس 120 تن ساخت دو برند مطرح و خوشنام در بازار ایران یعنی کوماتسو ژاپن و هیوندای کره موضوع این مقایسه خواهند بود. ماشین آلات کوماتسو که از دوران دفاع مقدس تاکنون نام آشنای صنایع و پروژه های عمرانی کشور بوده اند، همواره به دوام، کیفیت و کارایی در عین سادگی مشهور هستند. هیوندای، تازه وارد بازار هم به لطف اعتماد کسب شده در 10 سال گذشته در صنایع مختلف از خودرو گرفته تا کشتی سازی، جای خود را به خوبی در پروژه های عمرانی کشور باز کرده است. تصویر جاافتاده از ماشین آلات هیوندای ترکیبی است از تکنولوژی به روز، راحتی کاربری و کیفیت و دوام تایید شده در بازار.
هیوندای و کوماتسو، هر دو توانسته اند در بازار بیل های سبک و نیمه سنگین، جایگاه خود را در بازار تثبیت کنند. اما وقتی پای بیل-شاول های سنگین معدنی به میان می آید، باید گفت تازه وارد کره ای هنوز در حال محک خوردن است. در این مقاله مشخصات فنی و کاری بیل PC1250-8 ساخت کوماتسو را در برابر بیل R1200-9 ساخت هیوندای قرار داده و سعی میکنیم نکات مثبت و منفی این دو دستگاه را در برابر هم آشکار کنیم.

راحتی اپراتوری

هر دو دستگاه به لحاظ تامین آسایش و راحتی اپراتورو طراحی ارگونومیک کابین در سطح بالایی قرار دارند، هر چند از نظر زیبایی، تازه وارد کره ای با ظرافتهای ظاهری دلربایی میکند. هر دو دستگاه دارای سیستم تهویه مصبوع اتوماتیک هستند. طراحی داخل کابین در PC1250-8 و موقعیت قرارگیری صندلی اپراتوری بگونه ایست که قابلیت خواباندن کامل صندلی وجود دارد. در این دستگاه همچنین برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل، فشار هوای داخل کابین اندکی بیشتر از هوای آزاد تامین می شود. ( در حد فشار 6 میلیمتر آب )

بیل هیدرولیکی سنگین PC1250-8 کوماتسو

آپشن های ویژه

علاوه بر موارد استاندارد، معمولا ایده های خلاقانه توسط سازندگان ابداع میگردد که مبنای آن تشخیص یک نیاز اپراتوری، سرویس و یا بر اساس عملکردهای فنی میباشد. کهنه کار ژاپنی چند نمونه از این ابداعات را با خود به همراه دارد. سیستم ضربه گیر بوم که با استفاده از شیر های یکطرفه دوتایی با برگشت آهسته دربیل PC1250-8 تعبیه شده است، از طریق کاهش ضربات بوم به شاسی در حین کاربری و بارگیری، علاوه بر افزایش ماندگاری اجزاء کارساز، به راحتی بیشتر اپراتور دستگاه منجر میگردد.
فیلتر خط فشار در سیستم کاری هیدرولیک معمولا در بیل های هیدرولیکی در خط فرمان دیده می شود، طراحان کوماتسو اما پا را فراتر گذاشته و در PC1250-8 در خط پرفشار دبی خروجی هر یک از پمپ های اصلی ادوات از یک فیلتر استفاده کرده اند. این امر به حفاظت بیشتر از سیستم هیدرولیک و اجزاء حساس آن منجر می گردد.

وزن کاری و ابعاد

در  حالت استاندارد، PC1250-8 با کفشک 700 میلیمتری 106500 کیلوگرم وزن دارد که فشار PSI 19.8 فشار بر واحد سطح زمین وارد میکند. R1200-9 با وزن کاری 118000 و عرض کفشک مشابه، فشار PSI 21.47 بر زمین وارد میکند که با توجه به توان نامی بالاتر، به حفظ تعادل و کشش بیشتر در عین حفظ چالاکی منجر خواهد شد. ابعاد دسترسی دو دستگاه در جداول ارائه شده است.

قابلیت سرویس

سرویس های دوره ای به عنوان فرآیندی اساسی مکررا در طول عمر مفید دستگاه و بین شیفت های کاری توسط تیم های سرویس انجام می شود، راحتی دسترسی به محل قرارگیری فیلترها و تخلیه و سرریز مواد مصرفی دستگاه در افزایش زمان مفید کاری و انجام صحیح آیتم های سرویس چه در خصوص فیلتر ها و چه در مورد مواد مصرفی دستگاه با لحاظ کردن این اصل طراحی شده است.

تحلیل کارایی و نیروی حفاری

با توجه به طراحی و مقطع جک ها و فشار کاری دستگاه ها با پشتوانه موتورهای قدرتمند، هر دو دستگاه نیروی برش استیک و نیروی حفاری باکت قابل توجهی را برای بازوهای خود آماده به کار دارند. هرچند بر روی کاغذ تازه وارد کره ای با اندکی تفاوت از کهنه کار ژاپنی پیشی گرفته است.

زیربندی، شاسی و اجزاء کارساز

به لحاظ طراحی، فریم مرکزی PC1250-8 از نوع H-Leg و شاسی شنی از نوع BOX SECTION می باشد. در R1200-9 اما از فریم مرکزی X-Leg و شاسی شنی از نوع PENTAGONAL BOX TYPE استفاده شده است.

بیل هیدرولیکی سنگین R1200-9 هیوندای

موتور

کوماتسو برای PC1250-8 از موتورSAA6D170E-5 که توسط خود این شرکت ساخته شده در 1800 دور بر دقیقه به حداکثر توان نامی 688 اسب بخار میرسد، بهره میبرد. هیوندای اما اگر چه برای بیل های سبک و نیمه سنگین شروع به استفاده از موتورهایی با برند خود ( بعضا بر اساس طراحی شرکت کامینز ) می نماید، برای R1200-9 از موتور کوآنتوم سری K شرکت کامینز بهره برده است. موتور QSK23-C با حجم جابجایی 23 لیتر، در 1800 دور بر دقیقه به حداکثر توان 760 اسب بخار میرسد. هر دو موتور مشابه بسیاری از موتورهای این کلاس مجهز به توربوشارژر و افترکولر می باشند که در عین افزایش قابل توجه توان و بازدهی کاری، نیاز به سرویس و نگهداری صحیح  را در آن ها تقویت میکند. به لحاظ استاندارد آلایندگی، ریش سپید ژاپنی، با پاس کردن استاندارد TIER3 آمریکا و STAGE3A اروپا، بیشتر از تازه وارد کره ای دوست دار طبیعت است. R1200-9 از لحاظ استاندارد آلایندگی بالاتر بواسطه استفاده از سیستم EGR خنک شونده در موتور SAA6D170E-5 برای PC1250-8 محقق شده است.

مشخصاتواحدR1200-9PC1250-8
وزن کاریکیلوگرم118000106500
ظرفیت باکتمتر مکعب6.76.7
مدل موتور Cummins QSK23-CKomatsu SAA6D170E-5
قدرت موتوراسب بخار760688
حجم موتورلیتر2323.15
تعداد سیلندر 66
مشخصات سیلندرمیلیمتر170*170170*170
طول بوممیلیمتر75509100
طول بازومیلیمتر34003400
طول دستگاهمیلیمتر1458016020
عرض دستگاهمیلیمتر55604965
ارتفاع دستگاه با کابینمیلیمتر42505180
عرض کفشکمیلیمتر700700
مخزن روغن موتورلیتر7086
مخزن روغن هیدرولیکلیتر670670
مخزن سوختلیتر14751360
رادیاتورلیتر100142
حداکثر عمق حفاریمیلیمتر80109350
حداکثر دسترسی افقیمیلیمتر1376015350

سیستم هیدرولیک

در بیل PC1250-8 از دو پمپ دبی متغیر پیستونی تاندم که هر کدام حداکثر دبی 494 لیتر بر دقیقه تولید میکنند برای سیستم های کاری ادوات و حرکت، و از یک پمپ پیستونی دبی متغیر با حداکثر دبی خروجی 600 لیتر بر دقیقه برای گردان استفاده شده است. R1200-9 اما برای کلیه عملکرد های سیستم هیدرولیک ( شامل ادوات کاری، حرکت و گردان ) از دو پمپ پیستونی دبی متغیر هر کدام با حداکثر دبی 490 لیتر بر دقیقه استفاده شده است. تا همین جا مشخص میشود که بر روی کاغذ PC1250-8 بواسطه همین دبی بیشتر محقق شده است.
در سایر مشخصات کاری نظیر نیروی کشش سیستم  حرکت، سرعت حرکت و فشار کاری، تازه وارد کره ای نه تنها چیزی از رقیب کم ندارد بلکه بر روی کاغذ با اختلاف جزئی پیشی گرفته است.

کوماتسو PC1250-8 از سیستم مرکز باز حساس به بار که در سایر بیل های ساخت این شرکت هم دیده شده استفاده نموده است، سیستمی که مزایای همچون جلوگیری از هدر رفت انرژی و سوخت را به همراه دارد، ضمن این که چالاکی سیستم هیدرولیک را حفظ میکند. اما هیوندای نیز در دستگاه R1200-9 با بهره گیری از سیستم مرکز باز منفی طراحی شده توسط شرکت کاوازاکی، توانسته به همین مشخصات کاری دست پیدا کند. هیوندای در تمام بیل های خود از همین سیستم استفاده کرده است، این امر سادگی و امکان ارائه آموزش های جامع تعمیرات هیدرولیک را برای محصولات این شرکت فراهم نموده است.

سیستم های کنترلی عملکرد و مودهای کاری

هیوندای برای سنگین ترین محصول خود نیز مانند اعضای کوچک ترین خانواده ماشین آلاتش از سیستم کنترلی NEW CAPO بهره میبرد. این پلت فرم کامپیوتری کنترل کلیه عملکرد های هیدرولیکی دستگاه را در دست دارد. عملکردهایی همچون انتخاب سه مود توان قدرتی، استاندارد و کم مصرف. همچنین برای استفاده از ادوات الحاقی مانند چکش و چنگک یک مود بخصوص طراحی شده که به کاربر امکان تعیین میزان دبی مصرفی را میدهد. در سیستم CAPO یک مود کاری سفارشی وجود دارد، که در آن امکان تنظیم سیستم هیدرولیک و دور موتور به طور دستی وجود دارد، این حالت کاری در مواقع خاص میتواند توسط اپراتور یا تیم نگهدارنده برای انجام کاربری های بخصوص یا تست های عملکردی مفید واقع شود. عملکرد POWER MAX مانند اکثر بیل های هیدرولیکی امروزی در این دستگاه نیز طراحی شده است تا در مواقعی که کاربر نیاز به قدرت هیدرولیک بیشتر دارد، فشار کاری دستگاه برای مدت زمان محدود تا 350 بار افزایش یابد.
سیستم الویت بندی بین عملکرد های بوم و گردان امکان تنظیم سرعت این ادوات برای افزایش بازدهی بارگیری را فراهم میکند، این عملکرد میتواند در حالت دستی و اتوماتیک توسط کاربر تنظیم شود. عملکرد بازتولید دبی برای جک استیک نیز توسط مانیتور دستگاه قابل فعال یا غیرفعال سازی است  که در حین انجام عملیات حفاری سرعت جمع شدن استیک را افزایش میدهد.
تازه وارد کره ای از یک مانیتور رنگی با کیفیت امروز دارای امکانتی همچون دسترسی به کدهای خطا از طریق عملکرد عیب یابی خودکار، دسترسی به اطلاعات خروجی سنسورها، سوئیچ ها و کلید های عملکردی دستگاه می باشد. زمان های سرویس و سایر اطلاعات مدیریتی دستگاه نیز توسط یک واسط کاربری کارآ از طریق مانیتور در دسترس می باشد.

کهنه کار ژاپنی هم کارکردهای اثربخش بسیاری را در قالبی ساده تر در دسترس بر اساس پلت فرم ابداع شده ECOT3 قرار میدهد. مانیتور سیاه و سفید با دکمه هایی ساده تر، رابط کاربر و دستگاه می باشد. مودهای توان در دید 8-PC1250 در دو حالت کلی، قدرتی و کم مصرف در دسترس است. با این توضیح که مود کم مصرف در این دستگاه به چهار حالت E0 تا E3 تقسیم شده اند. تقسیم مود کم مصرف به چند زیر مجموعه، قدرت انتخاب بیشتری به اپراتور دستگاه میدهد تا میزان مصرف سوخت موتور و قدرت سیستم هیدرولیک را با دقت بیشتری در تناسب با شرایط کاری تنظیم کند. در 8-PC1250 هم امکان دسترسی به قدرت بیشتر از طریق افزایش 10 درصدی فشار هیدرولیکی وجود دارد.

الویت بندی و میزان تقسیم دبی هم توسط تنظیمات مانیتور به شکلی ساده تر نسبت به سنگین ترین ساخته هیوندای، وجود دارد. سیستم عیب یابی خودکار در PC1250-8 به طور هوشمند اطلاعات کاری سابقه دستگاه را به طور گزیده ذخیره میکند و از این اطلاعات برای الگویی جهت تحلیل کد خطاهای پیش آمده بهره میبرد، این اطلاعات به طور کاملا کاربردی از طریق مانیتور راهنمایی برای تیم های کاربری و تعمیرات دستگاه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟