اخباربررسی فنی خودروهامقاله ها

حمل و نقل جاده های یخی

حمل و نقل جاده ای یخی
بازدیدها

اگر نام حمل‌ ونقل جاده یخی را شنیده‌اید، به احتمال زیاد (مثل ما!) مجذوب سریال کانال History، Ice Road Truckers شده‌اید. این نمایش با حقایق فراوان و جادوی هالیوودی در راه، علاقه زیادی به این رشته حمل و نقل ویژه ایجاد کرد.

به عنوان یک پس زمینه کوچک، جاده های یخی دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. آنها جاده هایی هستند که به طور طبیعی یا مصنوعی بر روی رودخانه های یخ زده، دریاچه ها یا لایه های یخ در شمالی ترین مناطق جهان ساخته شده اند. همه جاده‌هایی که کامیون‌داران جاده‌های یخی در آن‌ها رانندگی می‌کنند بر روی آب یخ زده ساخته نشده‌اند، اما بسیاری از آنها اینطور هستند. در آمریکای شمالی، کامیون داران جاده یخ عمدتاً در آلاسکا و شمال کانادا کار می کنند. فصل جاده یخبندان کوتاه است و جاده ها همیشه در طول فصل به شدت نگهداری می شوند. رانندگان جاده های یخی از این جاده ها برای رساندن بارها به مکان هایی استفاده می کنند که فقط کامیون ها می توانند به آنجا برسند.

مزایای حمل و نقل جاده یخ

یکی از مهمترین دلایلی که کامیون داران جاده های یخی وارد کار می شوند، دستمزد است. این فصل فقط چند ماه طول می کشد، اما دستمزد می تواند از یک شرکت معتبر بسیار خوب باشد. رانندگان گزارش می دهند که در طول فصل بین 20000 تا 8000 دلار درآمد دارند.

حمل و نقل جاده یخی در AK، توسط جسی
تصویری از کامیون‌دار جاده یخی، جسی.

زمان خانه
وقت خانه یکی دیگر از جذابیت‌های بزرگ برای رانندگانی است که قصد دارند در جاده‌های یخی کار کنند. از آنجایی که فصل به شدت به آب و هوا وابسته است، بیشتر مشاغل از اواسط ژانویه تا اواسط مارس ادامه دارند. پس از این دو ماه، رانندگان می توانند تصمیم بگیرند که بقیه سال خود را چگونه بگذرانند. برای برخی، ممکن است زمانی باشد که در خارج از فصل به دنبال شغل های دیگر رانندگی بگردند. برخی دیگر ممکن است صرفاً زمان بیشتری را در خانه بخواهند تا در طول فصل، زمان خارج از خانه را متعادل کنند.

مقررات حمایت از رانندگان

هیچ کس انکار نمی کند که حمل و نقل جاده ای یخ کار خطرناکی است. با این حال، اقدامات ایمنی و مقررات زیادی برای محافظت از رانندگان وجود دارد. شرکت‌های حمل و نقل جاده‌ای یخ، تعمیر و نگهداری دقیق جاده‌های یخی را انجام می‌دهند، تجهیزات را مرتباً بازرسی می‌کنند و رانندگان را با دقت آموزش می‌دهند. خطرات در هنگام وقوع حوادث زیاد است، اما کارفرمایان بسیار مراقب ایمنی راننده هستند.

معایب حمل و نقل جاده ای یخی

یکی از بزرگترین معایب حمل و نقل جاده ای یخی نیز یکی از واضح ترین آنهاست. این شغل با سطوح بالایی از ریسک همراه است. همه رانندگان کامیون بر اساس مدت زمانی که پشت فرمان می گذرانند، سطح ریسک متوسطی دارند، اما این نوار به ویژه برای رانندگان جاده های یخی بالا است. آب و هوا نمایش را نشان می دهد، و سفیدی، بهمن، و دمای سرد می تواند باعث مشکلاتی شود که از نسبتاً مشکل ساز تا کشنده متغیر است.

جسی راننده کامیون جاده یخ
جسی، راننده کامیون جاده یخی

از جسی، راننده کامیون‌های جاده یخی برای خدمات انرژی شمالی در ددهورس، آلاسکا، پرسیدیم که بزرگترین اشتباه رانندگان جاده‌های یخی جدید چیست؟ او گفت:

“غرور بودن. با این فکر که می دانند چگونه یک کامیون راند، زیرا برای آن به مدرسه رفتند. بیشتر می خواهند خودشان را ثابت کنند می دانید. ما 1.8 میلیون پوند بار روی یخ حمل می کنیم! نمی‌توانی با این فکر که می‌دانی چه کار می‌کنی، درگیر شوی.»

ایمنی باید یکی از دغدغه های اصلی رانندگان جاده های یخی باشد. رانندگان باتجربه باید بدون دست کم گرفتن قدرت طبیعت به مهارت های خود اطمینان داشته باشند.

خرابی های خطرناک

از آنجایی که در جاهایی که کامیون داران جاده های یخی کار می کنند، دما بسیار سرد است، خرابی ها می تواند بسیار بیشتر از یک ناراحتی جزئی باشد. قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی در معرض برای هر مدت زمان می تواند بسیار خطرناک باشد و زمان توقف می تواند کامیون شما را خراب کند. قانون طلایی حمل و نقل جاده ای یخی؟ موتور خود را خاموش نکنید سرما می تواند به سرعت هر مشکلی را در دکل شما ایجاد کند. همچنین، لوازم اضطراری و سایر لوازم را در کامیون خود نگه دارید. اکنون، بسیاری از شرکت‌ها کامیون‌ها را به صورت تیمی برای حفظ امنیت رانندگان به بیرون می‌فرستند.

ارتباط محدود

جای تعجب نیست که خدمات سلولی در شمال برفی وسیع، جایی که کامیون‌داران جاده‌های یخی در آن جابجا می‌شوند، بسیار محدود است. این بدان معناست که رانندگان در حین جاده ارتباط اجتماعی یا تماس با شرکت ندارند. رانندگان باید خودکفا، مستقل و به توانایی خود در انجام تعمیرات در جاده اطمینان داشته باشند.

آیا حمل و نقل جاده یخی ارزشش را دارد؟

حمل و نقل جاده ای یخ کار آسانی نیست، و غیر معمول نیست که رانندگان پس از اولین دویدن خود را ترک کنند. از سوی دیگر، برای رانندگانی که عاشق حمل‌ونقل جاده‌ای یخی هستند، این تجربه‌ای است که شبیه هیچ تجربه‌ای نیست. برای جسی، هیچ چیز بهتر از این وجود ندارد.

«دانستن تنها تعداد انگشت شماری از مردم که می توانند کاری را که ما انجام می دهیم انجام دهند بسیار عالی است! با دیدن شفق های شمالی که در آسمان می رقصند و در سرمای باد ۱۰۰- درجه کار می کنند، احساس می کنید که آدم سرسختی هستید. بهترین بخش این است که زمان زیادی را با خانواده ام مرخصی می گیرم. و پسرم مرا «بابا کامیون‌دار جاده یخی» صدا می‌کند.»

حمل و نقل جاده ای یخ برای همه مناسب نیست، اما برای برخی از رانندگان، کاملاً مناسب است.

چگونه یک شغل حمل و نقل جاده یخی به دست آوریم

گردش مالی در رانندگان جدید باعث می شود رانندگان با تجربه برای کارفرمایان ارزشمند باشند. کارفرمایان به دنبال رانندگانی هستند که دارای سابقه جاده ای تمیز و همچنین تجربه رانندگی در شرایط کولاک باشند. اگر به نظر شما شبیه است، مطمئن شوید که تحقیقات خود را انجام داده اید، یک شرکت معتبر پیدا کنید، و قبل از اینکه به شمال بروید، سوالات زیادی بپرسید.

تعداد شرکت های حمل و نقل جاده ای یخی به اندازه سایر تخصص های حمل و نقل نیست. در نتیجه کارفرمایان و رانندگانی که این مشاغل را انجام می دهند تمایل به شناخت یکدیگر دارند. اگر شغل حمل‌ونقل جاده‌ای یخی داشته باشید، جایگاهی در بخشی از شبکه فشرده رانندگان نخبه کسب خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

×