اطلاع رسانی پیش فروشدسته‌بندی نشده

ترخیص کامیون‌های سه سال ساخت از گمرک – www.carclick.ir

خرید و فروش ماشین سنگین
بازدیدها

آبان ۱۰, ۱۳۹۹

اقتصاد برتر

مشاور رئیس سازمان راهداری در امور نوسازی ناوگان، از عدم ترخیص کامیون‌های ۳ سال ساخت از انبارهای گمرکات کشور خبر داد و گفت: این کامیونها پس از طی مراحل قانونی، ترخیص خواهند شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ آبان ۹۹

مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران در نامه‌ای به گمرکات اجرایی کشور اعلام کرد: با توجه به اعلام دفتر مقررات صادرات و واردات صمت مبنی بر عدم احراز اهلیت ارائه خدمات پس از فروش کامیون‌های سه سال کارکرده از ترخیص کامیون‌ها تا رفع ابهام خودداری شود. خرداد ماه امسال با حضور وزیر راه و شهرسازی از سامانه ثبت سفارش واردات کامیون‌های تا ۳ سال ساخت با هدف نوسازی ناوگان رونمایی شد. وزیر راه گفت : هیچ شخصی نمی‌تواند بدون مجوز راهداری کامیون وارد کند. محمد اسلامی اعلام کرد: فروش کامیون‌های دست دوم فقط از طریق سامانه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای انجام می‌شود و هیچ شرکت و یا شخصی به طور مستقل از این سامانه، امکان فروش کامیون دست دوم را ندارد. بر اساس طرح جدید نوسازی ناوگان جاده‌ای که سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آن را از سال گذشته پیگیری می‌کرد ولی در سال جاری امکان اجرایی شدن آن فراهم شد، افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند کامیون‌های با عمر حداکثر ۳ سال ساخت تولید اروپا و کره و ژاپن را وارد ناوگان جاده‌ای کرده و به ازای آن، کامیون‌های کارکرده از ۴۰ تا ۶۰ ساله را از رده خارج کنند. بر این اساس، خودروسازان داخلی سالانه ۱۰۰ دستگاه، شرکت‌های حمل و نقلی ۵۰ دستگاه، شرکت‌های واردکننده کامیون ۱۰ و افراد حقیقی یک دستگاه از این کامیون‌های «شبه نو» را اجازه ثبت سفارش و واردات دارند.

  • درصد معافیت گمرکی و میزان ارز تخصیصی؟

معافیت گمرکی این خودروهای سنگین، ۲۵ درصد اعلام شده است. بانک مرکزی نیز هیچ گونه ارزی با منشأ داخلی به این واردکنندگان تخصیص نداده و قرار است یا از محل ارز بازگشت از صادرات یا از منشأ خارجی این کامیون‌ها خریداری شوند. گفته می‌شود در مرحله اول، ۸۰۰ دستگاه کامیون ۵۰ تا ۶۰ ساله از رده خارج و در مراحل بعدی خودروهای سنگین بالای ۴۰ سال در زمره نوسازی ناوگان قرار می‌گیرند. این در حالی است که از خرداد ماه تا کنون که سامانه سازمان راهداری برای ثبت سفارش باز شده، تا کنون یک دستگاه هم به صورت رسمی وارد نشده است؛ اما تعدادی دستگاه بدون ثبت سفارش در سامانه سازمان راهداری، وارد کشور و در گمرکات دپو شده که اجازه ترخیص به آنها داده نمی‌شود.

  • گمرک هنوز کامیون ۳ سال ساختی را ترخیص نکرده است

صدرالله بمانا مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در امور نوسازی ناوگان درباره علت توقف کامیون‌های وارداتی با عمر کمتر از ۳ سال ساخت در گمرک و عدم ترخیص آنها اظهار داشت: علت توقیف خودروها این بود که ثبت سفارش صورت نگرفته است؛ این خودروهای سنگین هنوز در انبارهای گمرکی هستند و تشریفات ترخیص آن انجام نشده است. وی افزود: به محض اینکه ثبت سفارش شود، اظهار گمرکی و سپس تشریفات مربوطه انجام و کامیون‌ها ترخیص می‌شوند. بمانا گفت : واردکنندگان این کامیون‌ها، مراحل ثبت سفارش مربوطه را نه در سامانه جامع تجارت و نه در سامانه سازمان راهداری طی نکرده‌اند. تا کنون هیچ کامیون ۳ سال ساختی وارد کشور نشده است. به گفته مشاور سازمان راهداری، واردکنندگان کامیون ابتدا می‌بایست در سامانه سازمان راهداری و سپس سامانه جامع تجارت ثبت سفارش کنند سپس از سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست استانداردهای مربوطه (کیفیت خودرو و میزان آلایندگی) را دریافت کنند.

  • سازمان راهداری هنوز مجوز به واردکننده‌ها نداده است

بمانا گفت: هنوز هیچ واردکننده ای از سازمان راهداری مجوز نهایی واردات را دریافت نکرده است. ما تا کنون مجوز واردات کامیون به هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نداده‌ایم؛ اگر این واردکننده‌ها نتوانند مجوز نهایی را اخذ کنند، خودروهای سنگین موجود در گمرک یا به عنوان کالای رسوبی محسوب می‌شود یا باید به مبدأ اولیه برگشت داده شود. وی تأکید کرد: سامانه جامع تجارت قرار است مرجع نهایی ثبت سفارش باشد اما برای تأیید، نیازمند اخذ مجوزهای لازم از سوی سازمان راهداری است؛ سازمان راهداری به این سامانه دسترسی داشته و تأیید این سازمان، به عنوان آخرین مرحله در نظر گرفته شده است؛ مراحل قبلی آن نیز اخذ مجوزهای سازمان‌های استاندارد و محیط زیست خواهد بود. وی خاطرنشان کرد: تا کنون ۲۵۰۰ نفر اعم از حقیقی و حقوقی در سامانه سازمان راهداری درخواست واردات کامیون تا ۳ سال ساخت را ثبت کرده‌اند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

×