مقاله ها

انواع حمل و نقل جاده‌ای

بازدیدها

حمل و نقل زمینی | نکاتی در مورد انواع حمل و نقل جاده‌ای و مزایای آن

حمل و نقل زمینی در حال حاضر به عنوان رایج‌ترین سیستم حمل و نقل داخلی شناخته می‌شود. البته این روش تنها برای مسیرهای داخل کشور نیست و بسیاری از شرکت‌ها برای حمل و نقل بارهای خود به کشورهای دیگر، از روش حمل و نقل زمینی استفاده می‌کنند. سهم این روش حمل و نقل برای حمل و نقل‌های داخلی، چیزی نزدیک به ۸۵ درصد است. این موضوع نشان می‌دهد که روش حمل و نقل زمینی، تا چه اندازه برای یک کشور اهمیت دارد.

حمل و نقل زمینی

از آنجایی که ایران کشور بسیار پهناوری است، دولت اهمیت بسیار زیادی برای سیستم حمل‌ و‌ نقل‌ زمینی‌ قائل بوده و است. از گذشته تا به امروز این روش حمل و نقل با سازماندهی مناسبی همراه بوده است. حمل و نقل جاده‌ای و ریلی دو نوع حمل و نقل زمینی هستند که در ادامه این مطلب وبلاگ شرکت حمل و نقل بین‌المللی ستاره آبی دریا به آن می‌پردازیم.

حمل و نقل زمینی

حمل‌ و‌ نقل‌ زمینی‌ دارای انواع گوناگون در مقیاس‌های داخلی و خارجی است. روش حمل و نقل کالا به طور معمول توسط تریلی و کامیون‌ها به وسیله ناوگان زمینی یا ریلی به انجام می‌رسد. چندین سال است که بیشتر محصولات کشورمان از مبدا ترکیه و قاره سبز به مقاصد مختلف دنیا مانند کشورهای CIS با استفاده از روش حمل و نقل زمینی حمل و نقل می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نکات در این زمینه، صدور بارنامه است. بارنامه اهمیت بسیار زیادی دارد و نبود آن باعث به وجود آمدن مشکل خواهد شد. در بارنامه آدرس و مشخصات فرستنده، آدرس گیرنده بار مربوطه، اندازه، تعداد، نوع، وزن، هزینه جابجایی و مقصد نهایی مشخص شده است. توجه داشته باشید که سه نسخه از بارنامه باید در اختیار متصدی حمل و نقل، گیرنده و فرستنده باشد. در آخر نیز بارنامه باید توسط این سه نفر به امضا برسد.

حمل‌ و‌ نقل‌ زمینی‌ مزایای بسیار زیادی دارد. این نوع حمل و نقل به شما کمک می‌کند که به سرعت بسیار بیشتری به فعالیت‌های خود رسیدگی کنید. در سیستم حمل و نقل دریایی و یا هوایی ممکن است شما با سردرگمی و اطلاف وقت مواجه شوید. اما در روش زمینی این معایب کمتر هستند. البته ناگفته نماند که روش‌های حمل و نقل هوایی و دریایی هم مزایای خاص خود را دارد. به طور کلی حمل و نقل زمینی، یک روش کم خطر و مناسب برای جابجایی کالا به شمار می‌رود.

حمل ونقل ریلی

در این بخش قصد داریم توضیحات مختصری را در خصوص حمل و نقل ریلی ارائه دهیم. این روش جزو خانواده سیستم حمل و نقل زمینی است. قطارها با توجه به اینکه از کابین‌های بزرگی برخوردار هستند، گزینه بسیار خوبی برای جابجایی کالاهای بزرگ می‌باشند. این روش نیز بسیار سریع و مطمئن است. در این سیستم حمل و نقل مواردی مانند شرکت حمل و نقل مربوطه، بلیط، بارنامه، راه آهن، مشتری و نمایندگی‌های مجاز دخیل هستند. به طور کلی این روش نیز مورد استفاده بسیاری از شرکت‌های داخلی است.

حمل و نقل زمینی چیست

انواع حمل و نقل جاده‌ای

حمل و نقل جاده‌ای دارای دو نوع مختلف است. در ابتدای مطلب عنوان شد که از سیستم حمل و نقل برای جابجایی کالا استفاده می‌شود. در واقع بسیاری از موسسات و شرکت‌های داخل کشور برای جابجایی کالاهای خود از سیستم حمل و نقل جاده‌ای استفاده می‌کنند. این روش در حال حاضر بسیار پرطرفدار و البته مقرون بصرفه است. حمل و نقل جاده‌ای کالا یکی از انواع این روش به حساب می‌آید.

از این سیستم حمل و نقل برای جابجایی مسافر نیز استفاده می‌شود. در این روش از ماشین‌های مختلف و همچنین قطار نیز استفاده می‌شود. خود شما نیز به دفعات از سیستم حمل و نقل جاده‌ای استفاده کرده‌اید. به غیر از شما تقریبا تمامی مردم جهان با استفاده از اتوبوس، تاکسی، قطار و مینی‌بوس، از سیستم حمل و نقل زمینی بهره برده‌اند.

تاریخچه حمل و نقل زمینی

حمل‌ و‌ نقل‌ زمینی‌ تاریخچه و قدمت بسیار زیادی داشته و از زمان حیات بشر تاکنون، این سیستم مورد استفاده قرار گرفته است. مهم‌ترین اسناد در خصوص سیستم حمل و نقل زمینی، به زمان حمل و نقل در راه ابریشم بازمی‌گردد. این جاده در حدود سده دوم پیش از میلاد مسیح ساخته شده و تا سده شانزدهم قبل از میلاد، به مدت حدود ۱۸۰۰ سال یک جاده معتبر بازرگانی و تجاری لقب گرفته است. این مسیر در حال حاضر هم به عنوان یکی از مشهورترین جاده‌هایی است که برای حمل و نقل زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از قرن ۲۰ میلادی به بعد یک بخش دیگر از سیستم جابجایی زمینی به اسم حمل و نقل ریلی شروع به فعالیت کرد و خیلی زود هم به محبوبیت رسید. اما در سال‌های آخر قرن بیستم با تکمیل و توسعه کامیون‌های باربر و همچنین تجاری شدن سیستم حمل و نقل جاده‌ای، این روش حمل و نقل جان دوباره‌ای گرفت. به شکلی که دهه ۸۰ میلادی را به عنوان بهترین دوران فعالیت حمل و نقل زمینی معرفی کرده‌اند. در واقع از آن دوران بود که این روش حمل و نقل جایگاه بسیار خوبی را در جهان به خود اختصاص داد.

البته حمل و نقل زمینی، به آن اندازه که برای قاره اروپا اهمیت داشت، مورد توجه قاره آسیا نبود. ترانزیت بین‎المللی کالا یکی از رموز موفقیت کشورهای مختلف دنیا در تسهیل مراودات بازرگانی و تجاری می‌باشد. هم اکنون هم مشاهده می‌کنید که روش حمل و نقل زمینی تا چه اندازه مورد توجه شرکت‌های داخلی و خارجی است.

مزایای حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی، دارای مزایای بسیار زیادی است. حمل کالاهای مختلف با استفاده از این روش برای مشتری می‌تواند بسیار خوب باشد. زیرا در این صورت مشتری هزینه بسیار کمتری را پرداخت می‌کند و از ویژگی‌های دیگری هم بهره خواهد برد. بسیاری از شرکت‌ها و افراد سیستم حمل و نقل زمینی را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهند. این موضوع وابسته به مزایایی است که این روش در اختیار دارد. در ادامه به معرفی مزایای حمل و نقل به صورت زمینی می‌پردازیم.

انعطاف‌پذیری در قیاس با دیگر روش‌ها

منظور ما از انعظاف‌پذیری روش جابجایی زمینی این است که زمان حرکت خودروی حامل بار و مسیر مربوطه که باید توسط تریلی و یا کامیون طی شود، به طور کامل متناسب با شرایط و درخواست فرستنده کالا اتفاق می‌افتد.

حمل درب به درب بار

یکی از بهترین مزایای سیستم حمل و نقل زمینی، حمل درب به درب بار است. این مزیت باعث می‌شود که بارگیری کالا از درب انبارهای شرکت و یا کارخانه مربوطه انجام شود و درست در مقابل انبار کارخانه مقصد خالی شود. با استفاده از این روش شما می‌توانید از هزینه برای حمل کالا تا درب انبار جلوگیری کنید.

ارائه خدمات به تمامی نقاط کشور

فواید استفاده از سیستم حمل و نقل زمینی، زمانی به چشم می‌آید که قرار باشد کالای شما به مقصدی در یک روستا ارسال شود. در واقع جهت جابجایی کالا تا یک منطقه روستایی و یا نقاطی یک فاقد دیگر دسترسی‌های حمل و نقل هستند، از روش حمل و نقل زمینی استفاده می‌شود. مطمئنا شما با استفاده از سیستم حمل و نقل دریایی و هوایی نمی‌توانید کالاهای خود را به نقاط مختلف ارسال کنید.

مناسب برای مسیرهای کوتاه

روش حمل و نقل زمینی برای جابجایی کالا در مسیرهای کوتاه جاده‌ای بسیار مناسب است. همچنین اگر قرار باشد جابجایی کالا در درون شهر شما به انجام برسد، این سیستم حمل و نقل بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین روش ممکن است. در ضمن شما با استفاده از این روش هزینه بسیار کمتری را هم صرف خواهید کرد.

امنیت بیشتر در فرآیند حمل و نقل

یکی دیگر از مزایای استفاده از سیستم حمل و نقل جاده‌ای این است که، کالای شما با امنیت بیشتری جابجا خواهد شد. برای مثال در زمان اثاث‌کشی، وسایل منزل و اقلام شکستنی شما بدون هیچ آسیبی جابجا می‌شوند.

سرعت بالای انتقال کالا

سرعت انتقال ممکن است برای بسیاری از شرکت‌ها، اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. در واقع شما با استفاده از روش حمل و نقل جاده‌ای، با سرعت بسیار بیشتری نسبت به سیستم حمل و نقل دریایی و ریلی به کار خود رسیدگی می‌کنید. در این مورد صاحب کالا با راننده و یا شرکت حمل و نقل مربوطه ارتباط دارد. از این رو امور تخلیه بار، انتقال و بارگیری با سرعت بسیار بهتری به انجام خواهد رسید.

واسطه‌ای برای روش‌های دیگر حمل و نقل

حمل و نقل جاده‌ای می‌تواند یک واسطه بین روش‌های دیگر حمل  نقل کالا مانند دریایی، ریلی و هوایی باشد. زیرا در نهایت همه این روش‌ها باید از جاده استفاده کنند. در واقع کالایی که قرار است به صورت دریایی، ریلی و یا هوایی جابجا شود، باید توسط تریلی به محل بارگیری قطار، هواپیما و کشتی برسد.

عدم هزینه برای بسته‌بندی

اگر از سیستم حمل و نقل زمینی استفاده کنید، از پرداخت هزینه بسته‌بندی کالا جلوگیری خواهید کرد. در قیاس با سایر روش‌های جابجایی کالا، روند بسته‌بندی در سیستم حمل و نقل جاده‌ای، بسیار ساده است. جهت جابجایی کالاهای مختلف به شکل زمینی و یا جاده‌ای، نیاز به بسته‌بندی بسیار اندک است. در برخی از موارد هم نیازی به بسته‌بندی کالا وجود ندارد.

کامیون شخصی

از دیگر مزایای مهم سیستم حمل و نقل جاده‌ای می‌تواند به استخدام یک راننده شخصی برای جابجایی کالا اشاره کرد. این ویژگی بیشتر برای افراد کارخانه‌دار اهمیت دارد. این افراد می‌توانند برای خود یک راننده اختصاصی و یک کامیون باکیفیت داشته باشند. با استفاده از این روش کالاهای شما بدون کم‌ترین آسیب و تاخیر به حمل و نقل خواهند شد.

آسیب کمتر به اجناس

با توجه به اینکه در مسیرهای حمل و نقل کالا؛ هیچ نیازی به بارگیری و تخلیه کالا در میان راه وجود ندارد، احتمال اینکه کالای شما دچار آسیب و یا شکستی شود، به شدت کاهش پیدا می‌کند. در واقع به همین دلیل است که روش حمل و نقل زمینی، برای جابجایی کالاهایی نظیر بلورجات، ظروف چینی و اقلام شکستنی بسیار مناسب می‌باشد. اما در روش‌های دیگر از آنجایی که بارگیری و تخلیه کالا به دفعات انجام می‌شود، احتمال آسیب‌دیدگی کالا بیشتر خواهد شد.

سخن پایانی

در این مطلب وبلاگ شرکت حمل و نقل بین‌‎المللی ستاره آبی دریا نکات بسیار مهمی در خصوص سیستم حمل و نقل زمینی بیان شد. همانطور که مشاهده کردید، روش حمل و نقل زمینی دارای دو نوع ریلی و جاده‌ای است و البته حمل و نقل جاده‌ای استفاده بسیار بیشتری دارد. امیدواریم با استفاده از این روش به کلیه نتایج دلخواه خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

×